«Фірмова» страва має бути у кожного поважаючого себе кондитера. І варто зазначити, що візитною карткою може стати не лише складний торт з глазур'ю або витвір мистецтва, покритий мастикою та прикрашений складними шоколадними візерунками. Навіть звичайні, на перший погляд, тістечка, які можна приготувати з простого заварного тіста, можуть стати тією самою родзинкою.
Секрети приготування заварного тіста
Класичний рецепт приготування заварного тіста включає кілька етапів. Покроково процес можна представити так:
- Основний процес. У каструлю наливають воду та доводять її до кипіння. Іноді разом з водою використовують молоко. Потім у рідину кладуть вершкове масло. При постійному помішуванні досягають повного розчинення масла. Додають борошно. Процес передбачає швидке перемішування борошна у воді. Для зручності рекомендують користуватися силіконовою лопаткою.
- Введення яєць. Порада: білок яйця має здатність згортатися при попаданні на гарячу поверхню, тому продукт бажано додавати в тісто, що злегка остигло. Вводити яйця в основу, що охолола, доцільно і тому, що заготовку буде неможливо вимісити руками.
- Вимішування та вистоювання. Після того, як всі інгредієнти будуть додані, потрібно добре обім'яти масу. Зробити це потрібно у мисці, а потім на столі. Для того, щоб тісто набуло пластичності, йому потрібно дати відлежатися протягом 15 хвилин.
Подальше використання заварного тіста передбачає його відсадку на лист за допомогою кондитерського мішка. Форма насадки вибирається залежно від зовнішнього вигляду та розміру тістечка.
Варіюючи начинкою, додаючи в крем ягоди, конфітюр, шоколад, поливаючи глазур'ю і прикрашаючи особливим способом кондитери зуміли створити величезна кількість смачних та цікавих тістечок.
Шу
Тістечко з простою та лаконічною назвою вперше було приготовлене у Франції. Відмінною особливістю цього виду ласощів є кракелюр – тонкий корж пісочного тіста, який укладається поверх основного та при випіканні та створює цікаву пористу структуру верху. Начинка тістечка-легенди – крем з вершків, цукру та цедри лайма.
Заварне тісто відсаджують копієчками на лист з пергаментним папером. Зверху кладуть кухоль пісочного пласта. Товщина кракелюру не повинна бути понад 0,5 см. Випікати основу для Шу, як і для інших видів повітряних тістечок, потрібно протягом 15 хвилин при температурі 150° С.
Готові Шу остуджують. Верх випічки обережно зрізають, а порожнечу заповнюють кремом. Шапочку повертають на місце.
Профітролі
Профітролі також мають французьке походження. Відмінною рисою цієї страви є невеликий розмір та можливість вибору начинок.
Профітролі можуть бути закусочними (з рибою, м'ясом, грибами, паштетами, сиром) та солодкими (з заварним кремом, згущеним молоком з маслом або ягідними начинками). Профітролі можуть бути порожніми.
Процес приготування тіста – класичний. Для відсадки використовують насадку, яка дозволить отримати виріб круглої форми з «крапелькою», що стирчить, зверху. Заповняють профітролі за допомогою розрізання або проколу кондитерським шприцом.
Еклер
Еклер – ласощі французької кухні. Класичний варіант цього повітряного десерту давно відомий в Україні за назвою заварне тістечко. Традиційна форма еклера - прямокутник. Для відсадки на лист потрібна насадка з хвилястими краями. Довжина готового еклера може змінюватись від 3 до 10 см.
Класична начинка еклерів – заварний крем. Для прикраси та надання особливого смаку кондитери покривають поверхню тістечок білою або чорною (шоколадною) глазур'ю. А також посипають пудрою.
Еклери популярні у всьому світі, але в кожній країні, як і в Україні, ця страва має свою назву. У Німеччині, наприклад, ці ласощі можна зустріти в меню кафе під назвою «заячі лапки» або «кавова паличка», а в Штатах тістечка називають «довгими пончиками».
Парі-Брест
Тістечко Парі-Бест – величезне повітряне кільце з кремом праліне всередині. Виріб також родом з Франції. Вперше його приготував легенда кулінарії маестро Луї Дуранд. Ласощі настільки припали до смаку гостям і вболівальникам велогонки, яка проходила в 1891 році, що його рецепт був блискавично поширений по всьому світу. Зовні ласощі схожі на італійські Зепполі.
Сьогодні Парі-Бест можна зустріти у багатьох кав'ярнях. Ласощі мають класичну начинку зі смаком праліне, а також наповнюються збитими вершками й навіть масляними кремами. Під час подачі повітряні кільця посипають цукровою пудрою з ваніліном.
Сен-Оноре (Сент-Оноре)
Ласощі Сент-Оноре за своїм розміром більше схожі на торт. Класичний варіант цих ласощів – пісочний корж, прикрашений піками з вершкового крему та профітролями, наповненими збитими вершками.
Деякі кондитери готують ласощі Сен-Оноре на кшталт Шу. Зовні тістечка такого формату нагадують папську тіару. Для прикраси використовують ягоди малини та малиновий конфітюр, а начинку порожнього тістечка заповнюють збитими вершками.
При зборці Шу встановлюють на круглу основу з пісочного тіста, скріплюючи конструкцію солодким сиропом, після чого покривають верх хрест-навхрест кремом, а на проміжки наносять по краплі конфітюру червоного кольору.
Реліж'єз
«Карамельні черниці». Під такою назвою оригінальні ласощі поширені на своїй батьківщині. Тістечко є різними за величиною 2 профітроля та встановлені таким чином, щоб їх конструкція нагадувала чоловічка.
Усередині легендарних тістечок зазвичай знаходиться заварний крем та ягоди полуниці. Верх десерту покривають карамеллю. Деякі варіації Реліж'єз припускають зборку з Шу із кольоровим кракелюром. Сучасні кондитери часто змінюють і начинку.
Крокембуш
Ласощі є конструкцією у формі «ялинки», створеною з повітряних профітролей, наповнених ніжною начинкою з повітряного крему. Скріпити профітролі між собою кондитерам вдалося за допомогою солодкого карамельного «клею». Якийсь час тому крокембуш був популярним весільним тортом.
Асортимент товарів для кондитерів, форм, інвентарю, продуктів та компонентів для приготування смачної та повітряної випічки, авторського шоколаду та десертів, гідних маестро, представлений в інтернет-магазині «Тортіно». Усі позиції з каталогу можна замовити з доставкою по Україні.