UA
RU

Графік роботи: 09:00-18:00, Пн-Пт

Каталог Каталог
Login
Instagram Facebook

Графік роботи:
09:00-18:00, Пн-Пт

0 cart

Каталог товарів

Каталог Каталог

Меню

Графік роботи: 09:00-18:00, Пн-Пт

Instagram Facebook
UA
RU
Головна - Статті - Розмаїття видів борошна та їх використання в кондитерських виробах: посібник для початківців

Розмаїття видів борошна та їх використання в кондитерських виробах: посібник для початківців

Запашний і м'який домашній хліб, ароматні духові булочки, пиріжки у фритюрі, ніжні кекси, млинці, оладки, вареники та галушки — це лише кілька різновидів популярних в Україні страв, при приготуванні яких використовується борошно. Смак та зовнішній вигляд виробів залежить від сорту та характеристик цього продукту.

Сорти та різновиди борошна

Для випікання хлібобулочних виробів та приготування других страв сучасні українські кондитери та кулінари мають можливість купити борошно:

  • пшеничне;
  • гречану;
  • рисову;
  • вівсяну;
  • житню;
  • кукурудзяну.

Всі перелічені вище варіанти виготовляються із злаків, які культивуються в Україні чи за кордоном. Також у продажу можна знайти продукт, виготовлений з кокосу, мигдалю, льону, гарбуза та картоплі. У деяких рецептах використовуються мелені боби (горох і соя), сорго, амарант та інші види рослин, насіння яких вживається людиною.

Всі види борошна можна умовно розділити на групи, спираючись на фактор наявності глютену – основного специфічного білка клейковини. Глютен присутній у зернах пшениці, ячменю та жита, а його наявність та кількісне відношення до загальної маси продукту впливає на якість готових виробів, їхню пишність та тривалість зберігання. Глютен не можна вважати шкідливим для людини, але він протипоказаний людям з целіакією та нецеліакійною непереносимістю глютена.

Пшеничне борошно

Найбільш поширеним видом вважається пшеничне борошно, яке налічує в собі 5 сортів та 2 різновиди — цільнозернову та звичайну. Цільнозернове борошно використовують для приготування хліба, макаронів, домашньої локшини та булок. Якісне цільнозернове борошно містить безліч вітамінів і добре засвоюється організмом, а вироби з неї виходять пружними. Класичне борошно також підходить для виготовлення макаронів, але продукція з нього після варіння буде гірше тримати форму.

Якісні показники пшеничного борошна залежать від сорту. Найбільш чистим вважається борошно вищого гатунку. При її виготовленні застосовується зерно, що пройшло кілька ступенів очищення (тобто беруть лише серцевину зерна), та й сам продукт у процесі виробництва проходить більше циклів просіювання. Вищий сорт використовують для приготування пирогів, кексів, бісквітів. Випічка з додаванням висівок та інших корисних для травлення добавок також виходить м'якою та повітряною.

Перший сорт також випускають із зерен пшениці, що пройшла очищення від полови. Продукт підходить для замісу на дріжджах, на кефірі та воді, а також для рідкого тіста для випічки млинців. Борошно другого сорту грубе на дотик, але при цьому містить велику кількість вітамінів. Вироби з неї виходять сірими на вигляд і мають високу щільність. Тісто з другого сорту важке, а вироби з нього швидко черствіють. Саме тому продукт найчастіше використовують у поєднанні з продукцією вищого чи першого сорту для отримання виробів із потрібними смаковими характеристиками.

Шпалерний сорт підходить для приготування корисного для здоров'я хліба. Таке борошно можна додавати в тісто для пирогів, млинців, змішуючи з борошном вищого або першого сорту. Вихід шпалерного борошна становить близько 95% від маси зерна, адже у процесі приготування відбувається подрібнення зерна з оболонкою. Шпалерна основа вважається найкориснішою для здоров'я, але при її надлишку готовий продукт починає розвалюватися, а тісто підходить повільно.

Борошно з ячменю, жита або вівса

Смак випічки з житнім борошном відрізняє кислинка, але це не перешкоджає використанню продукту для приготування смачних млинців, солодких булок та улюбленого багатьма українцями «чорного» хліба. Вироби з ячменю мають своєрідний присмак, який приваблює терпкістю. За особливою технологією з ячмінних зерен отримують і популярний у хлібопекарській справі та кулінарії солод.

Тісто з додаванням борошна з ячмінних або житніх зерен не беруть для приготування пиріжків у фритюрі, тому що воно дуже сильно вбирає жир і не дозволяє дріжджам і речовинам, що розпушують, як слід спрацювати при високій температурі.

На відміну від продуктів з жита або ячменю, борошно з вівса має солодкуватий присмак. Інгредієнт додають у тісто для млинців та хліба, а також як загусник при приготуванні м'ясних підлив. Вівсяне борошно надає тесту м'якості, а також робить масу розтяжною.

Вівсяне борошно в рецепті може бути основним інгредієнтом. При цьому ні ячмінне, ні житнє борошно не застосовують у рецептурі без додавання традиційного пшеничного. Класичне співвідношення продуктів: 3 частини пшеничного на 1 частину ячмінної або житньої. В іншому випадку хліб буде дуже важким і чи вийде всередині.

Гричневе, рисове та кукурудзяне борошно

Борошно із насіння гречки та рису сьогодні повсюдно використовують для приготування страв. Оригінальний смак вона надає пряникам, млинцям та оладкам, а також тесту для приготування вареників або домашньої локшини. Злаки проходять спеціальну підготовку і тому борошно з них завжди однорідне та дрібне.

Кукурудзяне борошно українські кулінари та кондитери можуть купити різні ступені помелу. Велику крупку беруть для приготування каші, мамалиги та піджарок, тоді як дрібну крихту кладуть у тісто для маффінів, хліб або беруть як паніровку.

Основною відмінністю продуктів з гречки, рису чи кукурудзи є високий вміст вітамінів та корисних речовин та повна відсутність шкідливого для багатьох людей глютена. Випікання з таких видів борошна не впливає на здоров'я та не сприяє відкладенню жиру на тілі. Завдяки цим властивостям популярність зростає з кожним днем.

З бобових, кокосу, мигдалю, картоплі та насіння трав

У кулінарних книгах сьогодні можна відшукати безліч рецептів страв із соєвого та горохового борошна, які багаті на корисні для здоров'я людини речовини. Мигдальну основу беруть для приготування марципану, а кокосову застосовують у рецептах страв, де не повинен бути глютен.

Продукт, який прийнято називати картопляним борошном, українським кондитерам та кулінарам більше відомий як крохмаль. Він потрібен не тільки для приготування киселю, але і може бути використаний для надання особливої структури вафлям, овочевим та м'ясним оладкам. Перемелені зерна льону та амаранту беруть для приготування корисного хліба.

Якість борошна та прості способи перевірки

Від характеристик основного інгредієнта багато в чому залежатиме якість готової випічки. Плоский хліб, щільні булки та важкі млинці — це наслідок використання борошна, виготовленого із зерна з низькими показниками якості або з порушенням технології.

Визначити, наскільки гарною буде випічка з певного виду борошна, можна завжди простим способом. Щоб зрозуміти, чи розвалюватимуться булки при випіканні або наскільки добре пропікатимуться млинці з пшеничного борошна вищого гатунку, достатньо лише змішати її дрібку з краплею води.

Якщо при нетривалому обминанні з безформної грудочки вдається сформувати пластичну кульку, то і тісто вийде податливим. З такого продукту при додаванні дріжджів вдасться отримати високі та пишні пироги. Якщо ж кулька не зберігає форму, то хліб та пиріжки вийдуть низькими. Борошно другого сорту завжди гірше тримає форму, але якщо з неї вдається зліпити кульку і перетворити її на акуратний коржик, то й у випічці тісто буде досить хорошим.

Замовити якісне борошно для приготування домашньої випічки та інших страв завжди можна в інтернет-магазині «Тортино». Доставка товарів можлива в будь-який населений пункт країни, а в Івано-Франківську, Львові, Тернополі, Луцьку, Золочові, Хмельницькому та Чернівцях є самовивіз.

Простий пошук за каталогом, великий асортимент товарів для кондитерів і всілякого інвентарю, за допомогою якого можна створити незвичайний декор з крему, а також вигідні пропозиції для постійних клієнтів та оптових покупців — головні переваги співпраці з «Тортіно». На запитання, які виникають під час підбору продуктів або кондитерських інструментів, завжди готові відповісти консультанти.

Останні публікації
Чи мають харчові барвники негативний вплив на організм?
02.05.2024 19:17
Чи мають харчові барвники негативний вплив на організм?
Протягом багатьох століть людина намагається урізноманітнити свій раціон і зробити їжу максимально а...
Як правильно зробити глазур для паски?
25.04.2024 19:08
Як правильно зробити глазур для паски?
Невіддільна частина великодньої випічки – глазур. Приготування її, як і самої випічки, вимагає дотри...
Як прикрасити паску у 2025: стильні та патріотичні ідеї декору
22.04.2024 19:00
Як прикрасити паску у 2025: стильні та патріотичні ідеї декору
З наближенням великодніх свят у кондитерів і домашніх майстринь питання пошуку ідей для прикрашання ...